§ 16.11 Rozdíl mezi menstruující ženou a ženou s krvácením mimo menstruační cyklus
Žena s (vaginálním) krvácením může patřit do jedné ze tří halachických skupin a to: נִדָּה, זָבָה a יוֹלֶדֶת.
יוֹלֶדֶת je žena, která právě porodila, a lze ji snadno odlišit od menstruující ženy a ženy s krvácením mimo menstruační cyklus.
Téma žena, která porodila יוֹלֶדֶת probereme v kapitole §16.14.
Nyní se zaměříme na rozdíl mezi menstruující ženou נִדָּה a ženou s krvácením mimo menstruační cyklus זָבָה.
Žena se stává נִדָּה ve chvíli, kdy začne krvácet z pohlavního orgánu, נִדָּה zůstává po sedm dní, neboť je psáno: Trpí-li žena výtokem krve z těla, bude kvůli svému krvácení oddělena po sedm dní. Každý, kdo se jí dotkne, bude nečistý až do večera. (3M 15:19)
Žena je נִדָּה po sedm dní i v případě, že její krvácení ustane před uplynutím těchto sedmi dní.
Za pozornost stojí skutečnost, že Tóra termín נִדָּה výslovně nespojuje s pravidelným měsíčním menstruačním cyklem, ale se sedmidenní periodou začínající krvácením z pohlavního orgánu.
Fyziologické příčiny krvácení jsou z pohledu Tóry irelevantní, nebo jinými slovy na halachický status נִדָּה nemá vliv, zda žena začala krvácet v rámci svého pravidelného měsíčního menstruačního cyklu nebo mimo něj.
Ženy se v naprosté většině stávají נִדָּה v době pravidelného měsíčního menstruačního cyklu, nicméně נִדָּה není synonymem termínu menstruující žena.
Skutečnost, že נִדָּה není synonymem termínu menstruující žena, má zásadní význam pro pochopení termínu זָבָה.
Stejně jako v případě נִדָּה je i u זָבָה důvodem rituální nečistoty krvácení z pohlavního orgánu, neboť je psáno: Trpí-li žena dlouhodobým výtokem krve mimo své pravidelné krvácení nebo když výtok trvá déle než její běžné krvácení, bude po všechny dny svého nečistého výtoku nečistá tak jako v době svého běžného krvácení. (3M 15:25)
Zatímco rituální nečistota typu נִדָּה trvá sedm dní od prvního výtoku krve, rituální nečistota typu זָבָה trvá po celou dobu krvácení a sedm dní poté, co krvácení ustane, jak je psáno: Když bude od svého výtoku uzdravena, napočítá ještě sedm dní a potom bude čistá. (3M 15:28)
Protože Tóra oba typy rituální nečistoty odlišuje, můžeme dojít k logickému závěru, že žena s krvácením z pohlavního orgánu je זָבָה vždy, když není נִדָּה.
A protože נִדָּה trvá sedm dní od chvíle, kdy začne krvácet, můžeme dojít k závěru, že זָבָה je buď:
1) Žena, která krvácí z pohlavního orgánu i po svém pravidelném sedmidenním menstruačním cyklu, a to i v případě, že krvácení ustane v průběhu osmého dne.
Žena, která krvácí z pohlavního orgánu i po svém pravidelném sedmidenním menstruačním cyklu již není považována za נִדָּה, protože tento typ rituální nečistoty je striktně vymezen sedmi dny.
Z toho vyplývá, že se po sedmém dni krvácení stává זָבָה.
2) Žena, která krvácí z pohlavního orgánu i po sedmém dni krvácení mimo rámec pravidelného menstruačního cyklu, a to i v případě, že krvácení ustane v průběhu osmého dne.
Stejně jako v předchozím případě se již nemůže jednat o rituální nečistotu typu נִדָּה, protože krvácení přesáhlo sedmidenní limit.
Rituální nečistotu typu זָבָה definuje verš:
Trpí-li žena dlouhodobým výtokem krve mimo své pravidelné krvácení nebo když výtok trvá déle než její běžné krvácení, bude po všechny dny svého nečistého výtoku nečistá tak jako v době svého běžného krvácení. (3M 15:25)
25)